מלכיאל יגודייב, משה נחום

משרד רואי חשבון

 • ביקורת רשויות מס – מה עושים ומה לא עושים

  יום העסקים התחיל כרגיל, פתאום אחד שנראה כלקוח מציג תעודת עובד רשות המיסים (מס הכנסה או מע"מ) ומודיעה על ביקורת שהולכים לבצע בעסק.
  קודם כל אין להילחץ, ביקורות מבצעים בדרך כלל מהסיבות הבאות:
   
  בדיקה אקראית שנקבעת על פי אזור גאוגרפי או ענפים ספציפיים.
  דיווחים לרשויות ע"י לקוחות לא מרוצים או מתחרים עסקיים.
  דוחות חריגים של מחשבי מס הכנסה שמתריעים על פעילות חריגה של העסק (לדוגמה דרישת החזרים לעיתים קרובות).


  עסק צעיר שהרשויות מוודאות את קיומו, לרבות התאמה לאופי הפעילות שדווח בעת פתיחת העסק.
   
  מומלץ לסגור את הדלת של העסק ולסיים את הטיפול בלקוחות אחרונים ואז להתפנות למבקרים, לרוב הם נראים נחמדים אך לא כדאי להתפתות ולהתחיל איתם שיחה חברית, כי כל מילה יכולה להיות מופנית נגדכם. לא כדאי לנדב להם מידע, להתחלק בדעות האישיות ולשאול שאלות. המבקרים של מס הכנסה עוברים מספיק קורסים והדרכות במשא ומתן וניהול שיחות, כך שתוך שיחה נחמדה לא תרגישו איך יכניסו אתכם למלכודת. תענו על השאלות ששואלים, אם אתם לא בטוחים ציינו בבירור שאינכם בטוחים בתשובה שלכם כי כל תשובה למבקר נרשמת.


  בתום בדיקה תקבלו דוח ובו יצוין האם נמצאו ליקויים או לא. תבקשו העתק מכל טופס או מסמך שנרשם וחשוב מאוד לעבור עליו ולוודא שהרישומים תואמים למציאות, אם יש אי התאמה כלשהי דרשו תיקון במקום כי אחר כך מאוד קשה לשנות את הדוח.


  מבקרים אינם רשאים לערוך חיפוש בעסק, על בעל העסק או עובדי העסק אלא במקרים חריגים לדוגמה בעל העסק יודיע שהקופה נמצאת כיסו, הם רשאים לשאול שאלות לבקש הסברים.
  במידה ומרגישים מבולבלים ולא יודעים איך להתנהג מומלץ להתקשר לרואה החשבון שלכם, את כל הטפסים והדוחות שמוסרים לכם רצוי מיד להעביר לרואה החשבון כדי שיוכל לוודא את תקינות הביקורת.

   

  הכותב הוא מלכיאל יגודייב, רואה חשבון ושותף  במשרד רואי חשבון אשר מתמחים ביעוץ מסים, פתיחת תיקים, הנהלת חשבונות, דוחות שנתיים וליווי לכל סוגי העסקים, החל מעסקים פטורים ומורשים ועד לחברות בע"מ ועמותות.
  לשאלות, קבלת ייעוץ או כל עזרה נוספת הנכם מוזמנים ליצור קשר:
  לטלפון 03-554-29-66,
  נייד 050-9493932,

  מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואין לראות בו כחליף לייעוץ מקצועי.

BizMakeBiz פותח ע"י