מלכיאל יגודייב, משה נחום

משרד רואי חשבון

 • מה עדיף שכיר או עצמאי ?

  רבים מגיעים לנקודה בחיים בה הם שוקלים את המשך דרכם, האם לקחת סיכון, לפתוח עסק ולהפוך לעצמאי או להישאר שכיר עם משכורת קבוע.

  בבחינת כדאיות לפתיחת עסק עצמאי יש לשקול את היתרונות והחסרונות:

  הכנסה של עצמאי יכולה להיות שונה משמעותית ממשכורת של שכיר, לעיתים זה יכול להיות פי כמה יותר אילו היה עובד שכיר ולעיתים זה יכול להיות כלום. בעל העסק הוא זה שיכול להשפיע על גובה הכנסתו, לעומת שכיר שמשכורתו קבוע ואינה יכולה להשתנות משמעותית.

  לשכיר יש ראש שקט בנוגע לתנאים הסוציאליים שלו, על המעסיק חלה החובה לדאוג להפרשות לתנאים סוציאליים של העובדים שלו, לעומתם עצמאים שאמורים לדאוג בעצמם לכל הקשור לביטוחים הפנסיונים.

   

  עצמאים אחראים על כל מערך החשבונאות והתנהלות מול הרשויות, לרוב חייבים לשכור שרותי רואה חשבון, לעומתם שכירים לא מכירים את העניין מאחר והמעסיק הוא זה שדואג במקומם לכל הדיווחים לרשויות.

   

  לעצמאים לוח הזמנים גמיש והם אלו שיכולים לקבוע לעצמם את סדר היום, לשכיר שעות העבודה קבועות וכל סטייה דורשת אישור מצד המעסיק.

  השיקול הכי חשוב בפתיחת עסק עצמאי הינו תזמון ועומק הכיס (או שלפחות תמיכה אפשרית לתחילת הפעילות), משום שבתחילה ישנן הוצאות רבות והכנסות נמוכות עד שהעסק "מתייצב". בתקופה הזאת מאוד חשוב לתת את המקסימום מאמץ בכל הקשור לקידום, רכישת לקוחות חדשים, יצירת קשרים עסקיים ושיתופי פעולה.

   

  כמעט לכל אחד קיים הפחד הראשוני לפני ההתחלה וזה טבעי, בני אדם לא אוהבים שינויים. כמו ששואלים פסיכולוגים מה התרחיש הכי גרוע שיכול להיות? אחרי חצי שנה או שנה יושבים עם רואה החשבון בודקים את תוצאות הפעילות והרווחיות ורואים האם כדאי להמשיך להפעיל את העסק או שכדאי לקפל את העניין ולחזור להיות שכיר.

  מי שלא לוקח סיכון אין לו סיכוי.

   

  הכותב הוא מלכיאל יגודייב, רואה חשבון ושותף  במשרד רואי חשבון אשר מתמחים ביעוץ מסים, פתיחת תיקים, הנהלת חשבונות, דוחות שנתיים וליווי לכל סוגי העסקים, החל מעסקים פטורים ומורשים ועד לחברות בע"מ ועמותות.
  לשאלות, קבלת ייעוץ או כל עזרה נוספת הנכם מוזמנים ליצור קשר:
  לטלפון 03-554-29-66,
  נייד 050-9493932,

   

  מאמר זה הינו אינפורמטיבי בלבד, ואין לראות בו כחליף לייעוץ מקצועי.

   

BizMakeBiz פותח ע"י